Forgalomba nem kerültek, azonban bárkinek, ha betér hozzám, szívesen megmutatom egy-egy pohár erejéig őket. A termelés 2017-ben meg fog ugrani, mivel nőttek a területek. A 2016-os év nagyon nehéz volt – az, hogy ilyen kevés palack lett, azt a bioművelésre való átállás közben kialakuló termésveszteség okozta. A jelenlegi méret képes 3-4000 palacknyi bor előállítására már. Bízunk benne, hogy 2017-ben nem kell majd sem rothadással, sem egyéb gombabetegségekkel küzdenünk!
Certifikált bioművelés lesz?
Nem feltétlenül szeretnék papírt kapni róla, elriaszt a rengeteg papírmunkával járó bürokratikus háttere. Fontosabbnak tartom, hogy a termelő és a fogyasztó, illetve a termelő és a kereskedő között kialakuljon egy bizalmi kapcsolat. Nem szeretném, ha valamilyen szerv mondaná meg, hogy bio vagyok-e vagy sem. Aki már volt nálam, tudja, nem használok vegyszereket. Nem marketingcélból, hanem mert a saját boraimat iszom én is. Én pedig olyan borokat szeretek inni, amelyek mentesek mindenféle bizonytalan hosszú távú hatású felszívódó növényvédőszer-maradványoktól.
Ha hivatalosan bio nem is vagy, kézműves borásznak azért gondolod magad?
Mára elcsépeltté vált a kézműves szó, így igyekszem keveset használni. Érdekes és hosszú téma, hogy mi fér bele a kézművességbe. A borokat derítjük és szűrjük, szivattyút is használunk. Ezeken kívül pedig Kossuth-présen dolgozunk, gyomirtó helyett kaszáljuk a soraljat a szőlőben, nem használunk fajélesztőt 2016-tól, és a legtöbb munkát gépek nélkül végezzük. Számomra ez belefér a kézművességbe.
Miért nem szerepel a kézműves szó a címkén? Sokan ráírják, versenyelőnyt remélve a varázsszótól.
Fején találtad a szöget! Én a minőségtől remélem a versenyelőnyt, nem jól hangzó szlogenektől. Aki eljön hozzám mondjuk szüretkor, vagy bármikor a feldolgozóba, láthatja, hogy nem áll a sarokban fordított-ozmózisos gép, de még a tartályok hűtése is legfeljebb jeges flakonokkal történik.
Mennyire építesz a furmintra, mint fajtára?
Területeimen vegyesen van furmint és hárslevelű. Szüretkor általában tőkeszelekciót végzek: kijelölöm a furmint tőkéket kék szalaggal, a hárslevelűt pedig sárgával. A szüretelők ezáltal tudják, hogy melyik szőlőt melyik ládába kell szedni. A Hosszú-hegyen van még 20-25 százalékban sárgamuskotály és pár egyéb, nem Tokaj-specifikus fajta, mint cserszegi fűszeres és királyleányka.